Fotografia kontemplacyjna

Fotografia kontemplacyjna łączy dwie praktyki – komponowania obrazów i uważności. Wyrabia w nas umiejętność wyboru tego jak postrzegamy otoczenie. Przeprowadza nas do nieznanych miejsc gdzie jeszcze nie byliśmy, wysubtelnia sposoby postrzegania świata, pozwala nam widzieć go zawsze jako świeży i nowy.

Fotografując zachód słońca czujesz namacalnie upływ czasu, każda minuta daje inne światło na ujęciu, to jest o byciu tu i teraz. Patrząc jako fotograf  na spacerze uwalniam się od trosk, widzę świat w którym jest miejsce dla mnie, dla mojej wolności i autentyczności, czuje łączność, nie jestem w izolacji.

Gdy postrzeganie zmysłowe łączy się z myślami czujemy się pełniejsi, jesteśmy otwarci na złożoność rzeczywistości – pojawia się w nas przestrzeń i zgoda na to co jest, potrafimy zaakceptować zmienność naszego życia. Zajęcia mają charakter zbliżony do tego czym jest medytacja – rozwijamy wnikliwość postrzegania, obserwacji i percepcji. Warsztaty odbywają się bez niepotrzebnych technicznych dygresji, służą raczej rozwojowi wrażliwości i ekspresji uczestnika.

Warsztaty są dedykowane przede wszystkim dla osób które zmagają się ze stresem, niepokojem, samotnością i depresją. Fotografia kontemplacyjna jest także dla tych którzy pragną odzyskać świeże spojrzenie na swoje życie i wszystko co ich otacza.

 

Fotografując doznajemy intensywniejszego poczucia istnienia, wyostrzamy zmysły i naturalną chęć interpretowania tego co tak naprawdę widzimy – chcemy mimowolnie zrozumieć to na co patrzymy, staramy się uporządkować  otaczający chaos, jesteśmy w stanie wzmożonej koncentracji, wpadamy w trans który łączy wrażenia zmysłowe i myśli – wszystko to ma bezpośredni wpływ na obraz komponowany w kadrze.

Jestem świadoma, że fotografia to nie tylko obrazki, ale jako konkretna praktyka i czynności jest filtrem poprzez który możemy przepuszczać swoje stany emocjonalne, uczucia, uwalniać napięcia.

Aktywny udział w zajęciach nie wymaga posiadania wyrafinowanego sprzętu, uczestnikom wystarczy najprostszy aparat i odrobina otwartości. Zajęcia organizowane są dla osób niezależnie od wieku.

Zapraszam do kontaktu.