Arteterapia to terapia przez twórczość, sztukę, aktywność i zabawę. Jest próbą osiągania samoświadomości, dzięki której możliwe jest lepsze zrozumienie własnych doznań, emocji, potrzeb, myśli. Rozwijanie wyobraźni i kontakt z intuicją są kluczowe w postrzeganiu i rozumieniu siebie.
Dlaczego zajęłam się arteterapią ? – w arteterapii każdy jest twórcą, staje się na chwile wolny i wyjątkowy, dla mnie to najwyższe wartości które motywują do dalszej pracy w tym kierunku i dają poczucie szczęścia. Na spotkaniach uczestnicy zostawiają ślady swoich emocji, najbardziej palących myśli, bardzo osobistych wrażeń.
Pokazywanie siebie w akcie twórczym bez zbędnych słów i konwenansów jest najlepszym sposobem komunikacji. Uczestnicy pozostając sobą i kierując się swoją wrażliwością tworzą jednak coś co dla wszystkich jest uniwersalne i wspólne. To za każdym razem jest wzbogacające spotkanie z samym sobą i przyjazna łączność z otoczeniem.
Na naszych spotkaniach najważniejszy jest proces nie efekt końcowy. Uczestnicy nie muszą mieć tak zwanego talentu – jest to praca z ich zasobami i potencjałem każdego z nich. Nie koncentrujemy się na wartości artystycznej tworzonych dzieł, ale na swobodzie ekspresji, procesie w którym uczestnik wyraża siebie, ale też uwrażliwia się na przesłanie innych.
Poprzez aktywność, tworzenie i działanie, człowiek lepiej poznaje siebie, swoje wartości i potrzeby. Dużo łatwiej wyrażać siebie przez twórczość, symbole, metaforę niż wypowiadać się wprost i próbować ubrać w słowa własne odczucia.
Arteterapia przyczynia się do rozwoju osobowości, daje osobom w niej uczestniczącym zapał i energię, wskutek czego może nie tylko zapobiegać pogłębianiu dysfunkcji, ale także pomagać w wyleczeniu. Sztuka może być tutaj wykorzystana zarówno w celach diagnostycznych, jak i terapeutycznych.
Przeprowadzam sesje indywidualne oraz grupowe, przygotowuje autorskie programy które uwzględnią konkretne uwarunkowania i potrzeby odbiorców. Ten rodzaj terapii może być stosowany względem osób niezależnie od poziomu wykształcenia, zdolności oraz stanu zdrowia i wieku – mogą w niej uczestniczyć zarówno dzieci, jak i dorosłych.
Na warsztatach używam różnorodnych narzędzi i materiałów, łącze je i mieszam. W pracy korzystam z wielu różnych gatunków aktywności twórczej – malarstwo, rysunek, fotografia, rzeźba, drama, muzyka, ruch – aby osiągnąć cele terapeutyczne.
METODY PRACY
W swojej pracy, na warsztatach korzystam z następujących metod i technik pacy::
· Fotografia – aktywizuje uczestników docierając do nich poprzez typowe w fotografii wrażenia wzrokowe, zamrożenie ruchu, złapanie światła, uczuć, pokazanie świata uchwyconego w ułamku sekundy. Fotografia jest doskonałym przykładem środka komunikacji, którym jest obraz. Potrafi kadrować nie tylko rzeczywistość ale również emocje, przekonania i doświadczenia, służy projekcji tego co wewnętrzne w każdym z nas.
· Elementy muzykoterapii – otwieram na nowe wcześniej nie znane wrażenia słuchowe, aktywizuje i relaksuje, uwrażliwiam na rytm, melodykę i ciszę. Organizm człowieka jest zdrowy, jeśli panuje w nim harmonia.
· Rysunek i malarstwo – pobudzam do ekspresji – uczestnicy wyodrębniają się, zaczynają tworzyć swój indywidualny świat, przeżywać go po swojemu i widzieć rzeczy w niepowtarzalny sposób.
· Grafika i rzeźba – wyostrzam zmysły i wyobraźnie przestrzenne, uczymy się rozumieć otoczenie w którym zarówno pustka jak i znajdujące się w niej obiekty tworzą całość.
· Chromoterapia – wyzwalam emocje i uczucia, widzimy nawet gruczołami, bawimy się kolorami, korzystamy z terapeutycznego oddziaływania kolorów, odkrywamy symboliczną i metaforyczną moc kolorów.
· Reading therapy – bawimy się słowem i sensem w którym wyrażamy siebie i otaczający nas świat, przekładamy na kształt książek własne historie, tworząc osobiste narracje, piszemy i opowiadamy bajki. Dobra książka pomaga zmniejszyć strach, uspokaja, redukuje lęki i odpręża. Pomaga zaakceptować swoją „inność” i ułatwia poszukiwanie sposobu realizacji siebie. Niesie ulgę w cierpieniu, koryguje emocjonalnie zaburzone zachowania, pomaga nieśmiałym, samotnym i zakompleksionym, dodaje otuchy i siły do radzenia sobie w trudnych sytuacjach, do odnajdywania swojej drogi.
· Collage – burzymy stare narzucane przez świat znaczenia i tworzymy nowe, poprzez łączenie z pozoru nie pasujących do siebie elementów, poszerzamy wyobraźnie, odświeżając kontekst, pobudzamy odwagę do własnego, nowego sposobu na opisywania świata.
· Aktywizacja twórcza małych społeczności – analizujemy potrzeby osób żyjących na uboczu, niedostrzeganych, pomijanych lub wykluczonych. Integrujemy ich zdolności w zbiorowe działania na rzecz ich własnego środowiska.
Projekty oraz warsztaty są przeznaczone dla:
Szkoły Podstawowe,
Specjalne Ośrodki Wychowawcze,
Gimnazja oraz Szkoły Średnie,
Akademie, Uniwersytety, Szkoły Policealne,
Szkoły Artystyczne,
Domy Dziecka,
Świetlice terapeutyczne oraz wszelkie placówki pomocowe,
Stowarzyszenia i Fundacje,
Miejskie Domy Kultury.
Realizuje również warsztaty dla organizatorów kolonii, obozów i wycieczek.
Szczegółowe i wyprofilowane scenariusze zajęć dostarczam po spotkaniu i zapoznaniu się z indywidualnymi oczekiwaniami odbiorców.
Zapraszam do kontaktu i współpracy.
Dodatkowe informacje dotyczące warsztatów tutaj